Friday, February 23, 2007

Hanna Harasimowicz-Grodecka

Swego czasu w Gazecie Polskiej opublikowano takie przeprosiny:

"Serdecznie przepraszam red. Hannę Harasimowicz-Grodecką i Czytelników za to, iż w tekście "Eksmisja to dobry interes" ["GP" nr 9/2003] wykorzystałam obszerne fragmenty jej artykułow, "Krzywdę ludzką z zyskiem sprzedam" oraz "Grunt to kasa", które ukazały się w bemowskiej "Gazecie Lokalnej", bez powołania się na źródło. Jednocześnie, zgodnie z sugestią red. Harasimowicz-Grodeckiej, deklaruję, że honorarium za tekst przekażę na konto Stowarzyszenia "Nasz Dom", które pomaga rodzinom pokrzywdzonym przez eksmisje. Eliza Michalik"

Poproszona o komentarz ofiara Elizy Michalik tak opisuje sprawę sprzed lat w blogu Igora Janke w Salonie24:

Przez internautów piszących w Salonie, którzy mnie odnaleźli, zostałam poproszona o przybliżenie sprawy plagiatu, jakiego dokonała Eliza Michalik na moich artykułach z 2001 roku. Bardzo nie chce mi się do tej sprawy wracać, bo była ohydna i jeszcze dzisiaj, kiedy o niej myślę, mam odruch wymiotny. Jednak, jako że piszą dużo inni, może warto żebym i ja zabrała głos:

Nad artykułami z 2001 roku „Grunt to kasa?” i „Krzywdę ludzką z zyskiem sprzedam” pracowałam kilka miesięcy. Zebranie dokumentacji było wyjątkowo trudne: dziesiątki spotkań z ludźmi wyrzuconymi z mieszkań, bez adresu, których trzeba było odnaleźć, dokumenty z eksmisji, których często nie mieli i trzeba je było odtwarzać, dotarcie do bandziorów, handlujących mieszkaniami po eksmisjach i do prezesów spółdzielni, z którymi się skumali. Policja, prokuratura, samorządy. Interwencje w Sejmie, Senacie i wreszcie - w biurze senatora Romaszewskiego, który jako jedyny bardzo się w nie zaangażował.

To, co wyżej, jest zapewne nudne dla szybkiej komunikacji elektronicznej, ale dla opisywanej sprawy ważne. Dlaczego? Bo niejaka Eliza Michalik siadła przy komputerze, przerobiła nieco oba artykuły i podpisała swoim nazwiskiem. Nie zainteresowała się niczym: jaki jest stan spraw (a przecież od beztrosko skopiowanej przez nią publikacji minęły już prawie dwa lata!!!), co dzieje się z bohaterami reportażu, jak przebiegają postępowania w sądach i prokuraturze...

Jednak nie tylko plagiat był porażający. Kiedy próbowałam naświetlić sprawę w redakcji „GP”, zablokowano mi dostęp do ówczesnego naczelnego Piotra Wierzbickiego. Zadziałał mechanizm paskudnej korporacyjnej solidarności. Poskutkowała dopiero groźba procesu o plagiat (mam chyba jeszcze w archiwum wydruki mailowej korespondencji z tamtego czasu). Po groźbie z ustnymi przeprosinami zadzwonił Wierzbicki, nie Michalik. Przyznał wprawdzie, że plagiatu w takiej skali jeszcze nie widział, ale chyba zrobił to tylko żeby uspokoić moją wściekłość, bo p. Eliza w „GP” pozostała. Podziękowałam Redaktorowi informując, że to nie on, lecz winowajczyni winna przepraszać, jego zaś rolą jest wyciągnięcie konsekwencji. Zażądałam przyznania się do plagiatu, przeprosin na łamach „GP” i przekazania nienależnego Elizie Michalik honorarium na rzecz lokalnego stowarzyszenia. Michalik wprawdzie do mnie zadzwoniła, ale nie przeprosiła. Była bezgranicznie bezczelna. Uzgodnioną ze mną treść tego, co miało zostać opublikowane jako jej mea culpa po swojemu przerobiła (!!!). Na rzecz stowarzyszenia przekazała ca 500zł. Czy takie było wówczas w „GP” honorarium za poważny materiał śledczy, już nie dociekałam, bo miałam tego wszystkiego po dziurki w nosie. Powiedziałam sobie wtedy: co tam głupia Michalik, pal ją sześć!

Mamy teraz rok 2007. Od tamtego plagiatu minęły 4 lata. Eliza Michalik przewinęła się przez kilka kolejnych redakcji, bez pardonu kradnąc cudzą własność intelektualną i czyniąc z tego procederu sposób na budowanie kariery. Dlaczego buduje ją na takich wątłych podstawach? Być może sama nie ma nic do powiedzenia, być może nie umie tego, co chciałaby powiedzieć, zręcznie napisać, być może idzie po trupach, pewna bezkarności swoich poczynań. Bez względu na to, która z przyczyn decyduje o poczynaniach Elizy-Kopistki, jej sposób na dziennikarstwo powinno napiętnować środowisko. Ja piętnuję. Czy zrobią to również moi koledzy dziennikarze?

To tyle. Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale mam wrażenie, że źle pojmuje Pan, Panie Redaktorze, zawodową solidarność.

pozdrawiam

Hanna Harasimowicz-Grodecka

------------------------------------------------------------------------------------------------

Link do wpisu Hanny Harasimowicz-Grodeckiej

Hanna Harasimowicz-Grodecka nagrodzona

25 comments:

Anonymous said...

To jest po prostu przerażające... Przeraża "warsztat dziennikarski" pani Michalik oraz przyzwolenie ze strony redakcji na takie praktyki (po takim "wyczynie" powinna opuścić redkację). Szkoda, że nie pociągnęła jej Pani wtedy do sądu. No cóż, miarka się przebrała i internauci wzięli sprawy w swoje ręce. Ślę pozdrowienia dla Autorki świetnych artykułów :)

Anonymous said...

Moim zdaniem część z tych porównań to jednak nie są plagiaty. Trudno, żeby tę samą myśl wyrażać skrajnie różnymi słowami. Jeśli napiszę, że 2+2=4 to popełniam plagiat, bo ktoś inny to samo zdążył napisać?

Rzecz jasna - plagiaty też tu są, o ile cytaty są prawdziwe.

Anonymous said...

ta sprawa śmierdzi, dziennikarstwo śledcze?! jak hołota, która bluzgała michalik śmie nazywać zbieranie haków dziennikarstwem śledczym. Detektywi phi, ludzie dajcie dowody i wywalcie większość bzdur, które nazywacie dowodami, a do której trzeba mieć niespotykanej wyobraźni by widzieć tam plagiat.

Anonymous said...

POLECAM KILKA SŁÓW O ELIZIE M.:

http://wirtualnemedia.pl/blog/index.php?/authors/103-Dawid-Jaks/archives/906-NIE-KRADNIJ!-Salon24-wyrzucil-Elize-Michalik.html

Anonymous said...

Mocne słowa!

Anonymous said...

Normalnie rece opadaja! Juz pomijajac wszystko, chyba dla dziennikarza najfajniesze jest to uczucie po napisaniu artykulu ze zrobil cos wartosciowego, ze wlozyl w to czas, siebie itd. Widac dla niej to nie ma znaczenia, zeby czuc ze sie cos stworzylo a nie skopiowalo. Smutne to...

Anonymous said...

typowa dzienniakrka Gazety Polskiej... niestety, wielu z nich ostatnio panoszy się u nas w tvp :(

MiKeyCo said...

Najbardziej mnie uderzył brak źródeł w zestawieniach - imho kategorycznie powinny być zawarte.

MiKeyCo said...

Powyższy komentarz odwołuję. Nie zwróciłem uwagi, że źródła znajdują się na końcu każdego z zestawień.

Przeczytałem kilka dłuższych i przyjąłem, że cytaty pochodzą z różnych tekstów. mea culpa

Anonymous said...

mysle, że więcej takich plagiatorów dałoby się znaleźć w naszej prasie. wewnętrzny przymus szybkich karier zaślepia ludzi.
szkoda, bo babka niegłupia (ale bezczelna); parę razy oglądałem ja w tvn podczas dyskusji w studio - wtedy ściągać się nie da, mówiła wcale z sensem.
widać kawał lenia z niej, ni chciało jej sie pisać na własnym poziomie, ruszyć własnego mózgu.
i to wszystko w tych uczciwych prawicowych gazetach...

Gniewomir Świechowski said...

A ja polecam nowe informacje na temat działalności Elizy Michalik...

Zarobki Elizy Michalik w GP - KLIK!

Pozdrawiam Gniewomir Świechowski

medyk said...

Co to za idiotyczny pomysł by komentarze pokazywać w wyskakującym okienku ?

Blizna05 said...

"Jak panna brzydka i nieposażna, to musi być miła." - Oto motto życiowe ministra Władysława Bartoszewskiego i credo jakim sie kierował reprezentujac Polskę w świecie.

Taką właśnie rolę słodziutkiego cukiereczka, milusiej panny wyznaczył Władysław Bartoszewski Polsce w stosunkach z zagranicą - czyli bycia MIŁYM, usłużnym, pokornym...

Ten syndrom dworskiej gnidy cechował i nadal cechuje cały czas naszą lewacką lumpen-elytę z PO i LSD, w tym i byłe MSZ...

Dlatego też cały czas łazili na czworakach by móc łatwiej lizać tam gdzie ich Oblubieńcy najbardziej lubią...

Anonymous said...

$UPER OKAZJA - BEZPŁATNIE WYGRAJ SAMOLOT, SZYBOWIEC, SAMOCHÓD I INNE CENNE NAGRODY!

DROGI PRZYJACIELU / DROGA PRZYJACIÓŁKO,

Fakt, że zainteresował Cię ten temat dowodzi, że jesteś rozsądną osobą -
więc czytaj dalej. Teraz chcę Ci zaproponować coś co odmieni Twoje życie.
Wyobraź sobie, że mieszkasz w normalnym kraju, we własnym domku z pięknym
ogrodem, w garażu stoi samochód Twoich marzeń a w przydomowym hangarze
jakiś prywatny statek powietrzny. Może to być mały śmigłowiec np.
amerykański Robinson R-22 lub mały samolot np. Cessna, Mooney, czy Bellanca
albo Commander - też produkcji amerykańskiej. Oczywiście w domu masz szybki,
szerokopasmowy internet i wszelkie inne udogodnienia. Pieniądze zarabiasz
prowadząc mały dochodowy biznes we własnym domu. Wakacje spędzasz odwiedzając
egzotyczne kraje, a z Twojej twarzy nigdy nie znika uśmiech. Przyznasz,
że fajnie jest tak pomarzyć. Ale to nie marzenia. Wszystko to stanie się
rzeczywistością. Oto jedyna okazja w Twoim życiu. Te marzenia staną się
rzeczywistością, jeżeli tylko zadasz sobie bardzo niewiele trudu. Jak to osiągnąć?
Wystarczy, że poprzesz kandydaturę ROMANA WŁOSA z Katowic na prezydenta RP
w wyborach w 2010 roku. Musisz wiedzieć, że aby ROMAN WŁOS mógł kandydować
musisz się wpisać na listę poparcia i pomóc mu zdobyć 100,000 (sto tysięcy)
podpisów. Przyznasz, że niewiele. Nie przegap takiej okazji. Już dziś
napisz po BEZPŁATNY formularz listy poparcia. Koniecznie załącz znaczek na
odpowiedź. Otrzymany formularz skopiuj w jak największej liczbie egzemplarzy
i rozpowszechniaj gdzie się tylko da. Złóż tam Twój podpis oraz zbierz podpisy
od przyjaciół i znajomych. Pisz na adres - ROMAN WŁOS, BOX 1328-blogger,
40-001 KATOWICE, POLAND. Skopiuj także ten tekst, który teraz czytasz
i rozpowszechniaj go w tak dużej liczbie egzemplarzy jak to możliwe. Wysyłaj
e-maile do znajomych i nieznajomych, wysyłaj do gazet i innych mediów,
zamieszczaj ten tekst na forach internetowych i w księgach gości.
Dziękuję Ci za czas poświęcony na przeczytanie tego listu. Przesyłam pozdrowienia
i życzę wszystkiego najlepszego.

ROMAN WŁOS
(kandydat na prezydenta RP 2010,
dumny, bo od zawsze BEZPARTYJNY)

http://www.romanwlos.go.pl
tel. +48 662 620 163

p.s. koniecznie obejrzyj film pod adresem -

http://www.tvs.pl/informacje/4923/
oraz
http://www.tvs.pl/film.php?id_materialu=1891

p.p.s.
każdy kto wpisze się na listę poparcia weźmie udział w BEZPŁATNYM
losowaniu cennych nagród jak samochody, samoloty, szybowce, komputery,
sprzęt RTV/AGD, itp. - każdy coś wygra - szczegóły niebawem w mediach,
dlatego nie zwlekaj - czasu zostało niewiele -
zacznij działać natychmiast - dziękuję

Anonymous said...

trzeba sprawdzic:)

Anonymous said...

http://13dfgsdfg57.com/

Anonymous said...

Hi, guantanamera121212

Anonymous said...

не факт

jacek said...

Pani Elizo, uwielbiam Panią!

Anonymous said...

Ja moge Pania ogladac bez przerwy Elizo. Nazwalem Pani Imieniem uroczy mostek na przy moim osiedlu :)

Anonymous said...

On the web 15 and that i want to begin a fashion blog. What should I call it?
Also, please tell me any tips you might have for getting started and what I could do upon it or tips on how to get it done.
.

Also visit my weblog ... Transvaginal Mesh Compensation

Konstanty Kwas said...

świetny tekst, zarządzanie nieruchomościami wrocław pzodrawia

Anonymous said...

Кабельная продукция - один из важных продуктов, используемых для полнофункциональной деятельности электрооборудования. Большой объём разных моделей и марок кабеля на сайте ООО "Спецкомплект" Предлагают широкий выбор для оптового и розничного заказчика.
Компания предлагает массу качественных товаров, таких как НЛ, СП, ЛНМЗТ, ПЛМ, ЛПМЗТ, силовой кабель ВВГ, ВБбШВ, СИП, АСБ, ENSTO арматура СИП, оптический кабель ОКГ, ОКБ, ОКЛ, ОКК.
Сборка щитового оборудования высокого качества по доступной цене, смотрите обзор на сайте компании.
Specomplect.ru - [url=http://specomplect.ru]лотки К1160[/url]

Anonymous said...

Строительство жилых и промышленных многоуровневых объектов влечет за собой привлечение особой строительной техники, оснащенной для проведения назначенных задач. Исполнение строительных работ происходит по стадиям, в связи, с чем, задействовать строительную технику тоже доводится по шагам, в зависимости от определенных задач.
Но закупка таковой специализированной техники влечет большие затраты. Поскольку стоит она дорого, компания "Сапрос" рекомендует предложение аренды строительной техники. Наш автопарк укомплектован всем необходимым для строительства автотранспортом. Моментальный заказ спецтехники можно сделать через интернет, заполнив заявку онлайн на сайте компании. В Самаре мы пользуемя популярностью именно за высококачесвенное и оперативное сопровождение заказчиков, предоставляя такую услугу, как аренда экскаватора. Наши специалисты при необходимости в полном объеме проконсультируют Вас о более подходящем под запросы автотранспорте, что позволит сэкономить и время и деньги.
Sapros.Ru - [url=http://sapros.ru]аренда экскаватора погрузчика[/url]

jacek said...

Eliza, jesteś prześliczna, uwielbiam Cię, laleczko!